Grzyb czaga a rak

Grzyb czaga – badania naukowe kontra medycyna ludowa

Jakże cudowne byłoby chodzenie miesiącami po lesie, odłamywanie grzybów z drzew, miażdżenie ich, parzenie z nich herbaty na ognisku, jej picie i powolne dochodzenie do siebie jak zwierzę, jak chory pies szukający własnego zbawiennego zioła” (z książki „Oddział chorych na raka” laureata Nagrody Nobla Aleksandra Sołżenicyna). Nazwa naukowa Inonotus obliquus to nazwa grzyba czaga, czarno-brązowego pasożyta z rodziny szczeciniakowatych. Rośnie na żywych pniach dorosłych brzóz, przypominając swoim wyglądem korek.

Inne stosowane nazwy to błyskoporek podkorowy lub grzyb brzozowy. W odróżnieniu od wielu grzybów czaga nie ma praktycznie żadnego zapachu ani smaku. W zimnych obszarach świata, szczególnie na terenach powyżej 45 równoleżnika północnego, czaga występuje obficie i można ją zbierać w naturze, odrywając od pnia za pomocą dłuta lub piłki. Później można grzyby zemleć lub pokroić w kostkę. Zaparzanie czagi w gorącej wodzie pozwoli nam łatwo przygotować herbatę. Czaga popularna jest w medycynie ludowej nie tylko Rosji, ale także Ameryki Północnej, Finlandii, Polski, północno-wschodnich Chin i Japonii. W Rosji stosowana jest jako lek na najpoważniejsze choroby podobno co najmniej od XVI wieku.

Czaga i substancje czynne

Jak w przypadku wielu innych ludowych środków leczniczych z długoletnią tradycją, stosowanie czagi ma prawdopodobnie racjonalne podstawy. W grzybie znaleziono ponad 20 różnych związków bioaktywnych, a niektóre z nich działają na poważne choroby. Szanowany historyk homeopatii, Harris Coulter, PhD, był tłumaczem symultanicznym języków rosyjskiego i angielskiego (por. Divided Legacy). W swojej pracy poznał słynnego rosyjskiego noblistę i dysydenta, Aleksandra Sołżenicyna. Ten powiedział mu, że w czasie, gdy był więźniem sowieckiego gułagu, wyleczył się z [cenzura] za pomocą tego dzikiego grzyba. Fakt ten wspomina też przywoływany wyżej cytat z jego książki „Oddział chorych na raka”.

Badania międzynarodowe

Na PubMedzie znajduje się aktualnie 135 artykułów naukowych na temat czagi; 44 z nich dotyczy działania antynowotworowego. „W przeprowadzonym w Polsce w roku 1957 badaniu klinicznym na 48 uczestnikach u dziesięciu pacjentów suplementowanych czagą doszło do zmniejszenia rozmiaru nowotworu, złagodzenia bólu, zmniejszenia intensywności i częstotliwości krwawienia oraz ozdrowienia, któremu towarzyszył lepszy sen, apetyt i ogólne uczucie poprawy. Większość z tych pacjentów stanowiły kobiety, u których leczono czagą raka organów płciowych lub piersi”. (1)

Ralph W. Moss PhD. – „Czaga zawiera ponad 20 związków bioaktywnych. Niektóre z nich mają działanie [cenzura]”.

Część wyników laboratoryjnych jest bardzo ciekawa, o ile nawet nie prowokująca. W styczniu 2015 w chińskim Yangling wyizolowano dwa związki lignino-sacharydowe nazwane IOW-S-1 i IOW-S-2, które mają działanie antynowotworowe. Lignina to złożony związek chemiczny, który najczęściej pozyskiwany jest ze ścian komórkowych roślin (w tym drzew). Te konkretne sacharydy wiążą się z ligninami i sprawiają, że te ostatnie stają się rozpuszczalne w wodzie. Substancje te ekstrahowano w użyciem gorącej wody. Stwierdzono jednak, że działanie antynowotworowe mają zarówno ekstrakty wodne, jak i ekstrakty alkoholowe. (2) (O procesie ekstrakcji powiem więcej za moment). W eksperymencie z roku 2015 substancje [cenzura] ze sproszkowanej czagi były trzykrotnie ektrahowane z użyciem wody o temperaturze 60 °C, czyli 140 °F. Następnie w celu ekstrakcji kolejnych substancji z czagi zastosowano alkohol (etanol). To ważna informacja dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad przygotowaniem własnej herbaty z czagi, ponieważ 60 °C to gorąca woda, jednak nie wrzątek. To dobry sposób na to, jak pozyskać korzystne substancje z czagi bez ich niszczenia ani degradacji (co mogłoby się stać w przypadku gorącej wody).

Na co dobra jest czaga

IOW-S-1 i IOW-S-2 potrafią wywołać apoptozę (formę zaprogramowanej śmierci) komórek [cenzura]. „Oba kompleksy lignino-sacharydowe uniemożliwiały ponadto aktywację jądrowego czynnika transkrypcyjnego NF-kB komórek [cenzura]”, napisali autorzy (Wang 2015). NF-kB, czyli czynnik jądrowy kappa B, jest kluczowym regulatorem zapalenia. (2) Laboratoryjnie stwierdzono, że czaga działa skutecznie na poważne zaburzenia skórne (Youn 2014), raka szyjki macicy (Zhao 2014), jelita grubego (Lemieszek 2011), płuc i piersi (Nagajyothi 2014), nowotwór kości (Chung 2010), [cenzura] i białaczkę (Patel 2012). Należy podkreślić, że – pomimo wielu podnoszonych sukcesów – nie wiemy, czy tak samo byłoby w sytuacji klinicznej u ludzi. Wszystko jednak wskazuje na to, że czaga jest względnie nietoksyczna, łatwo dostępna w północnych lasach i niemożliwa do opatentowania. Wydaje mi się, że właśnie to jest powodem, dla którego nikt nie spieszy się z badaniem jej prawdziwego działania na poważne choroby. Clinicaltrials.gov nie wymienia obecnie żadnych badań klinicznych nad gatunkiem Inonotus obliquus. (3, 4, 5, 6, 7)

Źródła: 1) Michael Tierra. Treating Cancer with Herbs: An Integrative Approach. Lotus Press, 20032) Wang Q, Mu H, Zhang L, Dong D, Zhang W, Duan J. Characterization of two water-soluble lignin metabolites with antiproliferative activities from Inonotus obliquus. Int J Biol Macromol. 2015 Mar;74:507-14. doi: 10.1016/j.ijbiomac.2014.12.044. Epub 2015 Jan 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/255830193) Youn MJ, Kim JK, Park SY, Kim Y, Park C, Kim ES, Park KI, So HS, Park R. Potential anticancer properties of the water extract of Inonotus [corrected] obliquus by induction of apoptosis in vážných kožních porucha B16-F10 cells. J Ethnopharmacol. 2009 Jan 21;121(2):221-8. doi: 10.1016/j.jep.2008.10.016. Epub 2008 Oct 25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19041933 4) Zhao L-W, Zhong X-H, Yang S-Y, et al. Inotodiol Inhabits Proliferation and Induces Apoptosis through Modulating Expression of cyclinE, p27, bcl-2, and bax in Human Cervical Cancer HeLa Cells. Asian Pacific Journal of Cancer Prevention. Apr 2014, Vol. 15: 3195-3199.5) Lemieszek MK, Langner E, Kaczor J, et al. Anticancer effects of fraction isolated from fruiting bodies of Chaga medicinal mushroom, Inonotus obliquus (Pers.:Fr.) Pilát (Aphyllophoromycetideae): in vitro studies. Int J Med Mushrooms. 2011;13(2):131-143.6) Chung MJ, Chung C-K, Jeong Y, Ham S-S. Anticancer activity of subfractions containing pure compounds of Chaga mushroom (Inonotus obliquus) extract in human cancer cells and in Balbc/c mice bearing Sarcoma-180 cells. Nutr Res Pract. 2010;4(3):177-182.7) Patel S, Goyal A. Recent developments in mushrooms as anti-cancer therapeutics: a review. 3 Biotech. 2012;2(1):1-15. doi:10.1007/s13205-011-0036-2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *