Czaga i jej nazwy. Grzyb, który ma wiele imion.

Czaga to grzyb, który znamy z tradycyjnej medycyny rosyjskiej. W Rosji robi się z niego wywary. Ma szereg różnych nazw. Pod jakimi nazwami znamy błyskoporka podkorowego? Czagę znamy na pewno pod oficjalną polską nazwą: błyskoporek podkorowy (łac. Inonotus obliquus). Ten wieloletni grzyb nadrzewny pasożytuje najczęściej na brzozach i innych drzewach liściastych i wygląda trochę jak spalony węgiel. Atakujący drzewa grzyb nie wygląda pociągająco, w Rosji robią z niego jednak wywary i uważają go za skarb. W Rosji nazywają go też Трутови́к ско́шенный (Trutovík skóšennyj) czy Инонотус ско́шенный (Inonotus skóšennyj).

Pozostałe nazwy Czagi

A jakie inne nazwy Czagi możecie spotkać w różnych materiałach na temat tego grzyba? Nazwa holenderska to berkenweerschijnzwam (rozpalony grzyb brzozy). W języku norweskim nazywa się go kreftkjuke, co można dosłownie przetłumaczyć jako „huba rakowa”, zresztą na temat tego działania grzyba wystarczająco rozpisał się Aleksander Sołżenicyn w swojej książce. W języku fińskim Czaga funkcjonuje pod nazwą pakurikääpä. W Niemczech znana jest jako Schiefer Schillerporling (Inonotus skośny) albo Chaga Pilz, z kolei po czesku nazywa się ją Rezavec šikmý. Ciekawie brzmi też nazwa szwedzka: Sprängticka. W Japonii Czagę znaleźć można pod nazwą Kabanoanakake, w języku chińskim jako Bai Hua Rong, z kolei po koreańsku jest to 자작나무시루뻔버섯 (JaJakNaMu SiRuBbeon BeoSeot). W języku angielskim występuje również pod nazwami Clinker polypore, birch conk, birch canker polypore. Czagę nazywa się też boskim grzybem, darem Boga, grzybem nieśmiertelności, a nawet królową dobrych grzybów. W Japonii zyskała miano diamentu lasów.

Pochodzenie słowa Czaga

Nazwa Czaga pochodzi podobno z XIII wieku i wywodzi się ze starego portugalskiego słowa chaga, co miało znaczyć lub lub ranę. Może się też wiązać z łacińskim słowem plāga czyli rana. Niektóre źródła podają, że rosyjskie słowo чага (czaga) miałoby pochodzić od słowa oznaczającego grzyba w komi-permiackim, języku lokalnej społeczności dorzecza Kama, na zachód od pasma Uralu. Co ciekawe, w odróżnieniu od innych grzybów, w przypadku Czagi nie dochodzi raczej do literówek (maksymalnie napiszemy caga), nazwa wydaje nam się jasna i piszemy ją prawidłowo od razu za pierwszym razem.

Źródła https://en.wikipedia.org/wiki/Inonotus_obliquus https://en.wiktionary.org/wiki/chaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *