Jak kupić produkt z grzybów, który ma naprawdę sens?
Jak wybrać najlepszy preparat z grzybów?
Jeżeli mieli Państwo okazję widzieć i trzymać w ręce na przykład grzyb chaga (błyskoporek podkorowy) lub reishi (lakownica żółtawa), na pewno zauważyli Państwo, jak bardzo twardą, zdrewniałą i włóknistą ma strukturę. Mieli Państwo ochotę się wgryźć w takiego grzyba? Czy dałoby to Państwu coś dobrego? Odpowiedź brzmi: nie, nie dałoby to nic dobrego, jeżeli grzyb nie byłby najpierw wystawiony na działanie ciepła – dużej ilości ciepła.
Już wieki temu przygotowywano z grzyb herbatę, aby wydobyć z nich właściwości lecznicze. Ma więc sens to, aby zamiast jeść twarde, niemożliwe do strawienia całe grzyby, lepiej uzyskać z nich substancje aktywne w procesie ekstrakcji. Jedynym wyjątkiem są zarodniki, które można otrzymać z Reishi i które w wielu aspektach dają lepsze efekty niż ekstrakt.
Dzięki najnowszej wiedzy i ulepszonym metodom przetwarzania metody ekstrakcji bardzo się rozwinęły. I choć dziś można kupić produkty z grzybów w najlepszej jakości, na rynku dostępne są też produkty, które nawet w połowie nie są tak dobre. Otworzymy teraz skrzynkę Pandory i popatrzymy, w jaki sposób wybrać te najlepsze preparaty z grzybów!
Potencjał na pierwszym miejscu
Chyba wszyscy zgodzimy się co do jednego – płacić za suplement diety ma sens jedynie wtedy, kiedy produkt ma potencjał terapeutyczny, czyli że jest skuteczny. Przy czym dość rozpowszechniona jest opinia, że skuteczne są wszystkie suplementy diety, a co za tym idzie także wszystkie preparaty z grzybów. Największym, często niedostrzeganym, problemem jest dostępność biologiczna, tzn. to, co organizm człowieka może faktycznie wchłonąć z preparatu.
Tradycyjnie drzewiaste i twarde grzyby lecznicze przyjmowano zawsze w postaci wywaru, który gotowano przez wiele godzin. To jest prosta ekstrakcja gorącą wodą, która rozpuszcza ścianki komórkowe grzybów zbudowane z chityny. Ważne jest jednak poddanie grzybów jeszcze jednej ekstrakcji, alkoholem, aby rozpuściły się także ważne związki zawarte w grzybie, które rozpuszczają się w tłuszczach. Metoda podwójnej ekstrakcji łączy w sobie ekstrakcję gorącą wodą i ekstrakcję alkoholem. Jej zastosowanie gwarantuje zakup tego najlepszego produktu.
Z czego przygotowuje się preparat z grzybów?
Nie wszystkie „grzyby” są sobie równe. Stosowania słowa „grzyby” nie regulują żadne przepisy, dlatego niektóre firmy jako preparaty z grzyb oznaczają również produkty z grzybni (mycelium). Grzybnia to coś w rodzaju „korzeni” grzybów, która zwykle rośnie w ziemi. Założę się, że czegoś takiego by Państwo w lesie nie spróbowali! Lepiej pozwolić pracować naturze, która pomoże zgromadzić wszystkie wartościowe składniki w części grzybów rosnących nad ziemią.
Wybierajcie Państwo tylko te produkty, które uzyskuje się z prawdziwych grzybów, czyli z tego, co nazywa się owocnikiem. Kolejnym problematyczną kwestią związaną z produktami z grzybni jest substancja pomocnicza. Jeżeli grzybnię hoduje się w ryżu, uzyska się ją jedynie w ten sposób, że zbierze się wszystko razem. Dlatego też gotowy produkt zawiera co najmniej 50% mąki ryżowej.
Kolejnym aspektem jest sposób hodowli grzybów. Wiele firmy w celu zwiększenia zysków wybiera metody przyśpieszonej hodowli. Na przykład w przypadku Reishi są to „szybkie” trzymiesięczne grzyby hodowane w workach foliowych na wiórach i trocinach. Takie grzyby mają słabe działanie lecznicze. Najskuteczniejszym rodzajem ganodermy jest Duanwood Red Reishi hodowany przez 12 miesięcy na długich pniach dębu.
Jakie informacje powinny być na opakowaniu produktu
Udowodniona skuteczność
Jeżeli chcą mieć Państwo pewność, na co wydajecie swoje pieniądze, musicie Państwo znać standaryzowana zawartość składników aktywnych. W przypadku ekstraktów z grzybów leczniczych na produkcie powinna być informacja, że zawiera odpowiednią ilość polisacharydów (najlepiej 40% polisacharydów i 4% triterpenów). Ale nie można zapomnieć też o tym, że nawet najlepsza skuteczność nie pomoże, jeżeli przyjmujemy zbyt niskie dawki. W celu uzyskania efektów leczniczych należy spożywać grzyby w odpowiedniej ilości. Z tradycyjnych sposobów stosowania i analiz naukowych wynika, że optymalna dawka to 500 – 1500 mg.
Większość firm oferuje produkty w postaci kapsułek, do produkcji których trzeba stosować wypełniacze i substancje zapobiegające przyleganiu w celu poprawnego działania urządzeń produkcyjnych. Te niepożądane substancje pomocnicze nie są dodawane dla dobra konsumenta, ale maszyn. Napełnianie kapsułek bez stosowania tych substancji jest bardziej czasochłonne i droższe, ale tylko dzięki temu można uzyskać 100% ekstrakt. Z przyczyn zdrowotnych jest więc ważne, żeby wybierać produkty bez substancji dodatkowych.
Porównanie zawartości polisacharydów w produktach z ekstraktu owocników grzybów i w produktach z grzybni
Należy wybierać tylko podwójny ekstrakt z prawdziwych grzybów (owocników), nie z grzybni.
„Kompleksowe analizy, które porównują owocnik reishi z preparatami z grzybni reishi hodowanych w ziarnach zbóż, pokazują różnicę w zawartości beta glukanów. Prawdziwe grzyby mają dużą zawartość beta-D-glukanów i niską zawartość skrobi (wysoka jakość), natomiast grzybnia hodowana na ziarnach zbóż zawiera małą ilość beta-D-glukanów i dużą ilość skrobi (niska jakość). Źródło: Chilton, J., 2015. Nammex, Redefining medicinal mushrooms.“
Podsumowanie: Czym kierować się przy wyborze preparatu
- Produkt powinien być uzyskany w procesie podwójnej ekstrakcji owocników dojrzałych grzybów.
- Produkt powinien zawierać odpowiednią ilość polisacharydów – 40% (w przypadku cordycepsu oprócz polisacharydów również dodpowiednią ilość mannitolu). Najważniejszą wartością nie jest stosunek ekstrakcji (np. 10:1), ale zawsze wartość bezwzględna polisacharydówaridů. Warto też sprawdzać wartość triterpenoidów – dużo trudniej je uzyskać a każdy procent więcej oznacza kolejny poziom jakości.
- Odpowiednia ilość polisacharydów gwarantuje także optymalną zawartość pozostałych składników, których Reishi zawiera ok. 300.
- Bardzo dobrym pomysłem jest łączyć ekstrakt z proszkiem z zarodników Duanwood Red Reishi. W ten sposób wzmacnia się ogólne działanie Reishi.
- Reishi powinien być hodowany w sposób naturalny tzn. 12 miesięcy na pniu – Duanwood Red Reishi. „Szybkie” grzyby mają mniejszą skuteczność.
- Cordyceps powinien być hodowany w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnego środowiska – na dużej wysokości nad poziomem morza (ciśnienie, temperatura, wilgotność itp.).
- Kapsułki powinny zawierać wyłącznie czysty ekstrakt – bez wypełniaczy i substancji dodatkowych.
Jakość produktów Superionherbs
Do tego artykułu nawiązuje artykuł: DOSTĘPNOŚĆ BIOLOGICZNA PRODUKTÓW Z GRZYBÓW LECZNICZYCH