jak-vybrat-nejlepsi-reishi
Jak kupić produkt z grzybów, który ma naprawdę sens?

Jak wybrać najlepszy preparat z grzybów?

Jeżeli mieli Państwo okazję widzieć i trzymać w ręce na przykład grzyb chaga (błyskoporek podkorowy) lub reishi (lakownica żółtawa), na pewno zauważyli Państwo, jak bardzo twardą, zdrewniałą i włóknistą ma strukturę. Mieli Państwo ochotę się wgryźć w takiego grzyba? Czy dałoby to Państwu coś dobrego? Odpowiedź brzmi: nie, nie dałoby to nic dobrego, jeżeli grzyb nie byłby najpierw wystawiony na działanie ciepła – dużej ilości ciepła.

Już wieki temu przygotowywano z grzyb herbatę, aby wydobyć z nich właściwości lecznicze. Ma więc sens to, aby zamiast jeść twarde, niemożliwe do strawienia całe grzyby, lepiej uzyskać z nich substancje aktywne w procesie ekstrakcji. Jedynym wyjątkiem są zarodniki, które można otrzymać z Reishi i które w wielu aspektach dają lepsze efekty niż ekstrakt.

Dzięki najnowszej wiedzy i ulepszonym metodom przetwarzania metody ekstrakcji bardzo się rozwinęły. I choć dziś można kupić produkty z grzybów w najlepszej jakości, na rynku dostępne są też produkty, które nawet w połowie nie są tak dobre. Otworzymy teraz skrzynkę Pandory i popatrzymy, w jaki sposób wybrać te najlepsze preparaty z grzybów!

reishi-china

Potencjał na pierwszym miejscu

Chyba wszyscy zgodzimy się co do jednego – płacić za suplement diety ma sens jedynie wtedy, kiedy produkt ma potencjał terapeutyczny, czyli że jest skuteczny. Przy czym dość rozpowszechniona jest opinia, że skuteczne są wszystkie suplementy diety, a co za tym idzie także wszystkie preparaty z grzybów. Największym, często niedostrzeganym, problemem jest dostępność biologiczna, tzn. to, co organizm człowieka może faktycznie wchłonąć z preparatu.

Tradycyjnie drzewiaste i twarde grzyby lecznicze przyjmowano zawsze w postaci wywaru, który gotowano przez wiele godzin. To jest prosta ekstrakcja gorącą wodą, która rozpuszcza ścianki komórkowe grzybów zbudowane z chityny. Ważne jest jednak poddanie grzybów jeszcze jednej ekstrakcji, alkoholem, aby rozpuściły się także ważne związki zawarte w grzybie, które rozpuszczają się w tłuszczach. Metoda podwójnej ekstrakcji łączy w sobie ekstrakcję gorącą wodą i ekstrakcję alkoholem. Jej zastosowanie gwarantuje zakup tego najlepszego produktu.

Z czego przygotowuje się preparat z grzybów?

Nie wszystkie „grzyby” są sobie równe. Stosowania słowa „grzyby” nie regulują żadne przepisy, dlatego niektóre firmy jako preparaty z grzyb oznaczają również produkty z grzybni (mycelium). Grzybnia to coś w rodzaju „korzeni” grzybów, która zwykle rośnie w ziemi. Założę się, że czegoś takiego by Państwo w lesie nie spróbowali! Lepiej pozwolić pracować naturze, która pomoże zgromadzić wszystkie wartościowe składniki w części grzybów rosnących nad ziemią.

Wybierajcie Państwo tylko te produkty, które uzyskuje się z prawdziwych grzybów, czyli z tego, co nazywa się owocnikiem. Kolejnym problematyczną kwestią związaną z produktami z grzybni jest substancja pomocnicza. Jeżeli grzybnię hoduje się w ryżu, uzyska się ją jedynie w ten sposób, że zbierze się wszystko razem. Dlatego też gotowy produkt zawiera co najmniej 50% mąki ryżowej.

Kolejnym aspektem jest sposób hodowli grzybów. Wiele firmy w celu zwiększenia zysków wybiera metody przyśpieszonej hodowli. Na przykład w przypadku Reishi są to „szybkie” trzymiesięczne grzyby hodowane w workach foliowych na wiórach i trocinach. Takie grzyby mają słabe działanie lecznicze. Najskuteczniejszym rodzajem ganodermy jest Duanwood Red Reishi hodowany przez 12 miesięcy na długich pniach dębu.

INFO-ICON

Jakie informacje powinny być na opakowaniu produktu

superion-reishi

Udowodniona skuteczność

Jeżeli chcą mieć Państwo pewność, na co wydajecie swoje pieniądze, musicie Państwo znać standaryzowana zawartość składników aktywnych. W przypadku ekstraktów z grzybów leczniczych na produkcie powinna być informacja, że zawiera odpowiednią ilość polisacharydów (najlepiej 40% polisacharydów i 4% triterpenów). Ale nie można zapomnieć też o tym, że nawet najlepsza skuteczność nie pomoże, jeżeli przyjmujemy zbyt niskie dawki. W celu uzyskania efektów leczniczych należy spożywać grzyby w odpowiedniej ilości. Z tradycyjnych sposobów stosowania i analiz naukowych wynika, że optymalna dawka to 500 – 1500 mg.

Większość firm oferuje produkty w postaci kapsułek, do produkcji których trzeba stosować wypełniacze i substancje zapobiegające przyleganiu w celu poprawnego działania urządzeń produkcyjnych. Te niepożądane substancje pomocnicze nie są dodawane dla dobra konsumenta, ale maszyn. Napełnianie kapsułek bez stosowania tych substancji jest bardziej czasochłonne i droższe, ale tylko dzięki temu można uzyskać 100% ekstrakt. Z przyczyn zdrowotnych jest więc ważne, żeby wybierać produkty bez substancji dodatkowych.

Porównanie zawartości polisacharydów w produktach z ekstraktu owocników grzybów i w produktach z grzybni

Należy wybierać tylko podwójny ekstrakt z prawdziwych grzybów (owocników), nie z grzybni.

Porównanie zawartości polisacharydów w produktach z ekstraktu owocników grzybów i w produktach z grzybni

„Kompleksowe analizy, które porównują owocnik reishi z preparatami z grzybni reishi hodowanych w ziarnach zbóż, pokazują różnicę w zawartości beta glukanów. Prawdziwe grzyby mają dużą zawartość beta-D-glukanów i niską zawartość skrobi (wysoka jakość), natomiast  grzybnia hodowana na ziarnach zbóż zawiera małą ilość beta-D-glukanów i dużą ilość skrobi (niska jakość). Źródło: Chilton, J., 2015. Nammex, Redefining medicinal mushrooms.“

INFO-ICON

Podsumowanie: Czym kierować się przy wyborze preparatu

  • Produkt powinien być uzyskany w procesie podwójnej ekstrakcji owocników dojrzałych grzybów.
  • Produkt powinien zawierać odpowiednią ilość polisacharydów – 40% (w przypadku cordycepsu oprócz polisacharydów również dodpowiednią ilość mannitolu). Najważniejszą wartością nie jest stosunek ekstrakcji (np. 10:1), ale zawsze wartość bezwzględna polisacharydówaridů. Warto też sprawdzać wartość triterpenoidów – dużo trudniej je uzyskać a każdy procent więcej oznacza kolejny poziom jakości.
  • Odpowiednia ilość polisacharydów gwarantuje także optymalną zawartość pozostałych składników, których Reishi zawiera ok. 300.
  • Bardzo dobrym pomysłem jest łączyć ekstrakt z proszkiem z zarodników Duanwood Red Reishi. W ten sposób wzmacnia się ogólne działanie Reishi.
  • Reishi powinien być hodowany w sposób naturalny tzn. 12 miesięcy na pniu – Duanwood Red Reishi. „Szybkie” grzyby mają mniejszą skuteczność.
  • Cordyceps powinien być hodowany w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnego środowiska – na dużej wysokości nad poziomem morza (ciśnienie, temperatura, wilgotność itp.).
  • Kapsułki powinny zawierać wyłącznie  czysty ekstrakt – bez wypełniaczy i substancji dodatkowych.

Jakość produktów Superionherbs

Do tego artykułu nawiązuje artykuł: DOSTĘPNOŚĆ BIOLOGICZNA PRODUKTÓW Z GRZYBÓW LECZNICZYCH