Słowo „betaglukan” i jego przeróżne formy

Pomimo faktu, iż betaglukany odmieniane są we wszystkich możliwych przypadkach i wymieniane są w różnych wariantach, zawsze chodzi o to samo: unikalny kompleks naturalnych polisacharydów. Obojętnie czy napiszemy beta glukan czy β-glukan.

Źródła betaglukanu

Źródła betaglukanu mogą być różne, mogą to być glony morskie, grzyby (reishi, shiitake lub choćby czaga), ziarna zbóż (przede wszystkim owies i jęczmień), ale także choćby drożdże piekarskie i piwowarskie(Sacharomyces cerevisiae), które stanowią w naszej części globu najdostępniejsze źródło. Mówimy tu o rozpuszczalnym i nierozpuszczalnym błonniku.

Ważne jest też, by zdać sobie sprawę, że beta-glukany mają różne łańcuchy molekularne i poziom rozgałęzienia, jak również masę cząsteczkową. To właśnie ona ma wpływ na dalsze działanie. Podstawowy łańcuch betaglukanów tworzą cząsteczki glukozy połączone w pozycji 1,3 oraz boczne łańcuchy glukozowe połączone w pozycji 1,6. Uważa się je za najbardziej aktywne biologicznie. Tego typu wiązania występują w drożdżach lub w niektórych grzybach. Za mniej aktywne uważa się zbożowe β-glukany z wiązaniem β-(1→3),(1→4)-D-glukan.

Różne nazwy betaglukanu

We wszystkich językach betaglukan występuje w podobnych wariantach. Jakie więc nazwy możemy spotkać? Słowa mogą mieć następujące formy: betaglukan, beta-glukan, beta glukan, β-glukan. W formacie międzynarodowym stosowane są też pojęcia takie jak betaglucan, beta-glucan, beta glucan, β-glucan (angielski), β-glucane (niemiecki), beta glucano (hiszpański), β-glucani (włoski), z kolei po francusku mamy: bêta-Glucane, po fińsku to beetaglukaani a w języku węgierskim béta-glükán. W języku szwedzkim i czeskim używa się słowa betaglukan. I tylko wersja chińska jakby trochę się różniła: β-葡聚醣…

Ach, te literówki

Pomimo faktu, że betaglukan nie jest żadnym wybitnie problematycznym słowem, i tak dochodzi do najróżniejszych literówek, wyglądających bardziej czy mniej zabawnie. Źle zasłyszane słowo może skojarzyć się komuś z klikaniem – betaglikan – co jest wyjątkowo niefortunne… Możemy też spotkać:

  • betagluken,
  • betagluka,
  • betaglukam,
  • betaglugan,
  • bataglukan,
  • betaglukony,
  • beraglukan,
  • beteglukan.

Betaglukany to substancje, którym, oprócz zbilansowanej diety, warto poświęcić uwagę. Rozpoznasz je wszędzie, obojętnie w jakim języku pojawia się ich nazwa.

Źródła https://en.wikipedia.org/wiki/Beta-glucan Ing. Šárka Silovská, β-glukany a možnosti využití jejich fyziologických účinků při výrobě funkčních potravin, https://theses.cz/id/o1swfw/Disertan_prce.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *