4 sposoby na ochłodzenie organizmu w lecie
Zaczyna się lato i padł już rekord temperatury. Wysokie temperatury wyczerpują organizm. Chciałbym wam dziś zaproponować kilka bazujących na tradycyjnej medycynie chińskiej porad sezonowych, które zapewnią najlepszy poziom pracy organizmu w trakcie takich dni, gdy letnia wilgotność i upał mogą stać się nie do zniesienia. Oto więc cztery sposoby na ugaszenie gorąca w organizmie.
1. Napój detoksykacyjny
Pokrój na plasterki odrobinę ekologicznych cytryn lub limetek i włóż do butelki z wodą. Dodaj kilka szczypt wysokiej jakości soli morskiej. Dodaj kilka kropli płynnej stewii lub ksylitolu, a uzyskasz silnie detoksykującą i smaczną lemoniadę. Napój pij w ciągu całego dnia w regularnych odstępach.
Dlaczego jest to korzystne: W medycynie chińskiej sól łączona jest ze wsparciem ścieżki nerek. Dodanie soli morskiej przebudowuje strukturę jonową wody – tak więc woda staje się bardziej nawilżająca i zatrzymasz jej więcej bez wydalania, pomaga również regulować stolec i funkcję nadnerczy. To skutkuje czystszym organizmem, większą ilością energii i lepszym działaniem metabolizmu! Odwodnienie obciąża serce i pogarsza zdolność nerek do utrzymywania prawidłowego poziomu płynów. Równowaga elektrolitów zachowywana jest dzięki systemowi renina-angiotensyna (RAS), który wpływa również na regulację ciśnienia. Elektrolity to elementy nacechowane ładunkiem, znajdujące się w minerałach potasu, sodu, fosforu i chlorku i są niezbędne do normalnej pracy każdej komórki ciała. (1) Gdy dodasz do wody szczyptę soli morskiej, pokryjesz zapotrzebowanie swojego organizmu na elektrolity, uzupełnisz wszystko, co straciłeś pocąc się, jak również zmniejszysz apetyt na niezdrowe potrawy.
2. Odżywczy proszek z zarodników Reishi
Sproszkowane zarodniki Duanwood Red Reishi to podstawowa roślina odżywcza substancji jin organizmu, które w okresie letnim są bardzo obciążone przez pocenie się i wysiłek. Kapsułki ze sproszkowanymi zarodnikami Reishi są idealne, ponieważ można je bezproblemowo zażywać z poranną kawą lub herbatą i zachowują maksymalne działanie. Chociaż nie mówi się o nich powszechnie jako o nowej substancji, dzięki swojemu uspokajaniu ducha tłuste oleje lipidowe z zarodników grzyba Reishi są jednymi z najbardziej innowacyjnych substancji odżywczych na planecie. Sproszkowane zarodniki Reishi doskonale balansują organizm na poziomie energetycznym, zapewniając tym samym stabilność emocjonalną, większy spokój i rozluźnienie układu nerwowego, a co za tym idzie o wiele większą zdolność zachowywania spokoju i radzenia sobie z wyzwaniami, które pojawią się w ciągu dnia.
3. Arbuz
Tradycyjnie w medycynie chińskiej arbuz, znamy jako „Xi Gua” stosowany był jako roślina zwalczająca objawy letnich upałów. Objawy letnich upałów obejmują pragnienie bez chęci picia, uciskający ból głowy, nudności, zmniejszony apetyt, uczucie ciężkości, obniżoną motywację, spowolnione trawienie, podwyższoną temperaturę ciała, lepki pot, szybki puls i czerwony język z silnym białym lub żółtym nalotem. Działanie arbuza polegało na odprowadzeniu ciepła poprzez oddawanie moczu, łącząc się ze ścieżkami serca, żołądka i pęcherza, wspierając jednocześnie yin poprzez uzupełnianie płynów.
Jeśli masz dostęp do arbuzów z pestkami, które uprawiane są ekologicznie lub metodami naturalnymi, spożywanie ich o tej porze roku jest niezwykle korzystne dla energii yin, a jednocześnie zdecydowanie przyczynia się do ochłodzenia ciała i usuwania nadmiaru ciepła poprzez oddawanie moczu. Dlaczego jest to korzystne: W medycynie chińskiej objawy chorobowe postrzega się jako brak równowagi pomiędzy yin/yang, gorącem/zimnem, nadmiarem/niedoborem, a także czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Letnie upały to zdecydowanie brak równowagi płynący z zewnątrz; nadmierne gorąco, klasyfikowane jako patogen yang ze względu na swoją naturę yang, zużywające płyny i uszkadzające lub wyczerpujące yin. Owoce i warzywa o wysokiej zawartości wody, zwłaszcza ogórki, arbuzy i owoce cytrusowe, odprowadzają nadmiar ciepła poprzez oddawanie moczu. Ponadto naturalnie nawadniają organizm i zawierają szereg specyficznych minerałów i witamin. Są produktami spożywczymi bardzo „zorientowanymi na yin”, które staramy się odżywiać, jednocześnie usuwając ciepło, które mogło nagromadzić się w organizmie.
4. Kąpiel stóp
Wieczorem weź dużą miskę i zamocz stopy w ciepłej wodzie z gorącą solą, aż do poziomu punktu akupunkturowego 6 śledziony. Znajduje się on jakieś 10 cm lub 3 palce nad kostką przyśrodkową (koścista, najbardziej wystająca część po wewnętrznej stronie kostki).
Dlaczego jest to korzystne: Odżywia energię yin i odwraca naturalną tendencję yang do podnoszenia się do głowy, ściągając ją z powrotem do stóp. W ten sposób zapobiega bezsenności, zachowaniom maniakalnym, drażliwości, zaczerwienieniu/suchości oczu i bólom głowy. Śledziona 6 to punkt, w którym zbiegają się trzy ścieżki yin stopy (śledziona, wątroba, nerki). Dlatego jest uważany za jeden z najbardziej wspierających yin punktów w całym ciele! Energia yin zakotwicza yang, podczas gdy yang porusza yin. Dlatego też, gdy spalamy naszą energię yin poprzez zbyt dużą aktywność bez odpowiedniego odpoczynku, a także podczas upałów, stajemy się bardziej podatni na syndrom wypalenia. Ponadto jest to niezwykle relaksujące i uspokajające. Opcjonalnym dodatkiem do kąpieli może być kilka kropel lawendowego olejku eterycznego i herbata rumiankowa. One dodatkowo wzmocnią jej relaksujące i terapeutyczne działanie. Zachowaj chłód, ciesz się ostatnimi ciepłymi dniami i babim latem!
Bibliografia: 1) Ahmed M. El-Sharkawy, Opinder Sahota, Ron J. Maughan, Dileep N.Lobo. The pathophysiology of fluid and electrolyte balance in the older adult surgical patient. Clinical Nutrition. Volume 33, Issue 1, February 2014, Pages 6-13. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S02615614130031662) https://www.healthline.com/nutrition/reishi-mushroom-benefits3) Bhardwaj N, Katyal P, Sharma AK. Suppression of inflammatory and allergic responses by pharmacologically potent fungus Ganoderma lucidum. Recent Pat Inflamm Allergy Drug Discov. 2014;8(2):104-17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/249481934) Sissi Wachtel-Galor, John Yuen, John A. Buswell, and Iris F. F. Benzie. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Chapter 9 Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi). A Medicinal Mushroom